Kompleks Riese

Pokaż listę filii
Zlokalizowany na wzgórzu w pobliżu zamku Fürstenstein (Książ), niedaleko Wałbrzycha w pobliżu wsi Falkenberg (Sokolec), w przysiółku Eule (Sowina). Zlokalizowany w sąsiedztwie stacji kolejowej Oberwüstegiersdorf (Głuszyca Górna). Zlokalizowany w zabudowaniach byłej fabryki dywanów w Dörnhau (Kolce).  Zlokalizowany na zboczu wzgórza, w pobliżu strumienia Säuferwasser (Kłobia, w Górach Sowich). Zlokalizowany na zboczu góry, na południe od drogi łączącej Wüstegiersdorf (Głuszyca) ze wsią Kaltwasser (Zimna). Zlokalizowany w lesie, na zboczu góry, w dolinie Grosser Märzbachtal (Marcowy Potok Duży) w pobliżu Głuszycy. Zlokalizowany w zabudowaniach fabryki Stöhr w Wüstegiersdorf (Głuszyca). Zlokalizowany na leśnej polanie, na zboczu góry Ramenberg (Soboń). Zlokalizowany w miejscowości Wüstewaltersdorf (Walim). Zlokalizowany w miejscowości Wüstewaltersdorf (Walim). Zentralkrankenrevier - centralny szpital obozowy – zlokalizowany w Tannhausen (Jedlinka Zdrój). Zlokalizowany we wsi Erlenbusch (Olszyniec). Zlokalizowany w pomieszczeniach firmy Websky w Tannhausen (Jedlinka Zdrój).

Kryptonimem AL Riese określano sieć obozów podległych KL Gross-Rosen, rozlokowanych w Eulengebirge (Góry Sowie)Fürstenstein (Książ), a mających wspólną administrację i komendanturę. Mieściła się ona w obozie Wüstegiersdorf. AL Riese, w skład którego wchodziło 13 obozów i szpital obozowy, powstał w związku z budową kolejnej kwatery Hitlera.

Przez AL Riese przeszło około 13 000 więźniów. Wszyscy oni byli Żydami, pochodzącymi z wielu państw Europy, w większości z Węgier i Polski. Śmierć poniosło około 5000 więźniów.