
Wystawy czasowe
Sport i sportowcy w KL Auschwitz – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 28 maja 2025
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”, którą od 17 maja br. zobaczyć można w zrekonstruowanym baraku nr 7 na terenie Miejsca Pamięci w Rogoźnicy. Ekspozycja została przygotowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wyjaśnia ona wieloaspektowe znaczenie pojęcia „sport” w obozie koncentracyjnym Auschwitz: jako formy musztry i karania więźniów, z drugiej strony zaś ukazuje współzawodnictwo osadzonych w wielu dyscyplinach olimpijskich.
Wystawa prezentuje również sylwetki znanych przedwojennych sportowców, którzy w czasie wojny trafili za druty KL Auschwitz. Wiele uwagi poświęca się polskim pięściarzom m.in. Tadeuszowi Pietrzykowskiemu ps. „Teddy” oraz Antoniemu Czortkowi, ps. „Kajtek”. Czytaj dalej »
„Byliśmy tylko dziećmi – gehenna polskich dzieci w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu”
opublikowane: 1 kwietnia 2025Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Byliśmy tylko dziećmi – gehenna polskich dzieci w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu” udostępnionej z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi.
Ekspozycja dokumentuje tragiczny los polskich dzieci, które w związku z uczestnictwem ich rodziców w ruchu oporu, przynależnością religijną (świadkowie Jehowy) lub odmową podpisania volkslisty trafiły do obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt). Niemowlęta poddawano germanizacji. Czytaj dalej »
„Zastępy nadziei. Działalność polskich lekarzy-więźniów w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 4 stycznia 2024„Dla tych, którzy oczekiwali nadejścia lepszego jutra, byliśmy niewątpliwie zastępem nadziei…”
ze wspomnień dr. Stanisława Jagielskiego
To stwierdzenie dr. Stanisława Jagielskiego – b. więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Gross-Rosen, Neuengamme – stało się motywem przewodnim nowej muzealnej ekspozycji, którą od grudnia 2023 r. obejrzeć można w części sanitarnej zrekonstruowanego baraku nr 7. Czytaj dalej »
„Hubalczycy w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 31 sierpnia 2018Wystawa czasowa „Hubalczycy w KL Gross-Rosen”, jest opowieścią o niepokornych żołnierzach Oddziału Wydzielonego WP mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, którzy mimo kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. „w mundurach i z bronią w ręku” nadal niestrudzenie walczyli z niemieckim najeźdźcą. Za swoje nadzieje, niezłomny patriotyzm i poświęcenie musieli ponieść jednak wysoką cenę – osadzenie w hitlerowskich kaźniach i obozach koncentracyjnych, także w KL Gross-Rosen. Jak żołnierze – partyzanci mjr. Hubala poradzili sobie w warunkach zniewolenia? Jak potoczyły się ich dalsze losy? Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w eksponowanych na wystawie dokumentach, relacjach i wspomnieniach. Czytaj dalej »
Wystawa czasowa „Herosi w pasiakach. Nieznana historia piłki nożnej w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 29 maja 2012Ważne międzynarodowe wydarzenia sportowe2012 roku (Mistrzostwa Europy w Piłkę Nożną – Euro 2012 oraz letnie Igrzyska Olimpijskie) stały się inspiracją przygotowania wystawy czasowej traktującej o nieznanej historii sportu w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. „Herosi w pasiakach…” to nowocześnie graficznie wykonana ekspozycja, w której wykorzystano również dwa krótkometrażowe filmy o charakterze dokumentalnym. Odkrywa ona nieznaną historię piłkarskich zmagań za drutami hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Część wystawy poświęcono również innym dyscyplinom sportowym. Czytaj dalej »