Wystawy czasowe
Wystawa o Bożym Narodzeniu 1944 r. w KL Gross-Rosen
opublikowane: 3 grudnia 2024W czasie Adwentu zapraszamy do Muzeum Gross-Rosen na okolicznościową wystawę „Legenda tamtej Wigilii – Boże Narodzenie 1944 w KL Gross-Rosen”. Jest to opowieść o przetrwaniu, smutku i nadziei – uczuciach, które 80 lat temu towarzyszyły osadzonym za obozowymi drutami. Wystawa składa się z fragmentów wspomnień i korespondencji więźniarskiej ze zbiorów Archiwum Muzeum Gross-Rosen. Niezwykle cenny dokument stanowi scenariusz jasełek pt. „Szopka Gross-Roseńska” , które w 1944 r. odbyły się za zgodą obozowych władz. Czytaj dalej »
Nowa wystawa czasowa
opublikowane: 20 listopada 2024Od 8 listopada w sali projekcyjnej Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy można obejrzeć wystawę „Burgweide – niemiecki obóz przejściowy i obóz pracy. Miejsce, ludzie, pamięć”. Ekspozycję przygotował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na 30 planszach wystawowych ukazano dzieje obozu Burgweide na tle wojennego Breslau (Wrocław). Początkowo obóz miał charakter przejściowy, z którego osadzonych kierowano do różnych zakładów pracy na terenie całej Trzeciej Rzeszy. W drugiej połowie 1944 r. trafiło do niego co najmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców Warszawy, wywiezionych na roboty przymusowe w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. W 1945 roku działał jako obóz pracy (Arbeitslager Burgweide). W tym czasie osadzonych w nim robotników – w tym kobiety i dzieci – kierowano do najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac, m.in. przy budowie barykad i lotniczego pola startowego w rejonie dzisiejszego Placu Grunwaldzkiego.
„Zastępy nadziei. Działalność polskich lekarzy-więźniów w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 4 stycznia 2024„Dla tych, którzy oczekiwali nadejścia lepszego jutra, byliśmy niewątpliwie zastępem nadziei…”
ze wspomnień dr. Stanisława Jagielskiego
To stwierdzenie dr. Stanisława Jagielskiego – b. więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz, Gross-Rosen, Neuengamme – stało się motywem przewodnim nowej muzealnej ekspozycji, którą od grudnia 2023 r. obejrzeć można w części sanitarnej zrekonstruowanego baraku nr 7. Czytaj dalej »
„Hubalczycy w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 31 sierpnia 2018Wystawa czasowa „Hubalczycy w KL Gross-Rosen”, jest opowieścią o niepokornych żołnierzach Oddziału Wydzielonego WP mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, którzy mimo kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 r. „w mundurach i z bronią w ręku” nadal niestrudzenie walczyli z niemieckim najeźdźcą. Za swoje nadzieje, niezłomny patriotyzm i poświęcenie musieli ponieść jednak wysoką cenę – osadzenie w hitlerowskich kaźniach i obozach koncentracyjnych, także w KL Gross-Rosen. Jak żołnierze – partyzanci mjr. Hubala poradzili sobie w warunkach zniewolenia? Jak potoczyły się ich dalsze losy? Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w eksponowanych na wystawie dokumentach, relacjach i wspomnieniach. Czytaj dalej »
Wystawa „Kamienne świadectwo” pozostanie w Muzeum Gross-Rosen
opublikowane: 10 września 2015Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wystawa czasowa „Kamienne świadectwo”, od 5. września br. przechodzi na własność Muzeum Gross-Rosen. Ekspozycję w dalszym ciągu można oglądać w zrekonstruowanym baraku nr 7.
Wystawa opowiada o losach mieszkańców Białostocczyzny, którzy w maju 1944 r. stali się ofiarami wywózek do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Wielu z nich trafiło bezpośrednio do KL Gross-Rosen. Ekspozycja dokumentuje te tragiczne wydarzenia poprzez bogaty materiał archiwalny – dokumenty, listy, fotografie i wykazy ocalonych oraz liczne relacje i wspomnienia byłych więźniów. Czytaj dalej »
Wystawa czasowa „Herosi w pasiakach. Nieznana historia piłki nożnej w KL Gross-Rosen”
opublikowane: 29 maja 2012Ważne międzynarodowe wydarzenia sportowe2012 roku (Mistrzostwa Europy w Piłkę Nożną – Euro 2012 oraz letnie Igrzyska Olimpijskie) stały się inspiracją przygotowania wystawy czasowej traktującej o nieznanej historii sportu w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. „Herosi w pasiakach…” to nowocześnie graficznie wykonana ekspozycja, w której wykorzystano również dwa krótkometrażowe filmy o charakterze dokumentalnym. Odkrywa ona nieznaną historię piłkarskich zmagań za drutami hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Część wystawy poświęcono również innym dyscyplinom sportowym. Czytaj dalej »