
Archiwum wystaw
„Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 5 czerwca 2023Muzeum Gross-Rosen zaprasza do obejrzenia nowej wystawy „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof”. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa poświęcona mężczyznom skategoryzowanym w obozie koncentracyjnym Stutthof jako homoseksualiści.
Paragraf 175 kodeksu karnego III Rzeszy penalizował stosunki seksualne między mężczyznami. Część skazanych trafiła do obozów koncentracyjnych, gdzie stanowili odrębną kategorię więźniów – oznaczonych różowym winklem. W latach 1933-1945 ponad 100 tys. osób zostało aresztowanych pod zarzutem homoseksualizmu, z czego nawet 15 tys. straciło życie, a reszta była więziona i poddawana nieludzkim torturom. Prezentowany materiał, wzbogacony o wielkoformatowe zdjęcia, przedstawia społeczno-prawne aspekty walki z homoseksualizmem za rządów narodowych socjalistów w Niemczech, a także przybliża biografie Ofiar osadzonych w KL Stutthof. Czytaj dalej »
„Niemiecki obóz w Płaszowie 1941-1945” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 16 stycznia 2023 Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą czasową pt. „Niemiecki obóz w Płaszowie 1941-1945”. Obóz pracy przymusowej w Płaszowie (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- Und Polizeiführers im Distrikt Krakau) zaczęto budować w listopadzie 1942 r. Miał on tymczasowo służyć wykorzystaniu żydowskiej siły roboczej z getta oraz rozwiązać „kwestię żydowską” w Krakowie. Przekształcony 10 stycznia 1944 r. w obóz koncentracyjny (Konzentrationslager Plaszow bei Krakau) istniał do stycznia 1945 r. Początkowo umieszczano w nim ludność żydowską z krakowskiego getta. Z czasem trafiali do niego mieszkańcy okolic Krakowa, aresztowani przez Gestapo. Przez cały okres funkcjonowania, w wyniku wyniszczającej pracy i systematycznej eksterminacji fizycznej, za drutami płaszowskiego obozu życie straciły tysiące ofiar, głównie Żydzi i Polacy. Czytaj dalej »
„Gdzie teraz jesteście dzieci kochane…? – Muzycznie o Powstaniu Warszawskim”
opublikowane: 4 października 2022Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza od 1 października br. do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Gdzie teraz jesteście dzieci kochane…? Muzycznie o Powstaniu Warszawskim”, wypożyczonej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Prezentuje ona zbiór współczesnych tekstów do utworów muzycznych, których źródłem inspiracji była historia Powstania Warszawskiego w 1944 r. i los mieszkańców okupowanej stolicy. Autorami tekstów są polscy i zagraniczni soliści oraz zespoły wywodzące się z różnych gatunków muzycznych, m.in.: rocka, piosenki literackiej, hip-hopu i muzyki alternatywnej. Czy twórcom udało się oddać nastrój i klimat tamtych wydarzeń? Czytaj dalej »
„Przeżyłem własną śmierć. Myśli Wielkopostne”
opublikowane: 6 kwietnia 2022Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej zatytułowanej „Przeżyłem własną śmierć. Myśli Wielkopostne”, adresowanej szczególnie do środowisk katolickich.
Motywem przewodnim wystawy jest przedstawiona w 14 odsłonach droga człowieka osadzonego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym. Za pomocą prezentowanych grafik, wierszy i fragmentów wspomnień, autorzy – byli więźniowie KL Gross-Rosen opowiadają o pełnym bólu i cierpienia losie za drutami. Czytaj dalej »
Nowa wystawa czasowa: „Ocalić od zapomnienia”. Anna Jachnina, ps. „Hanna”, „Hanka” (1914–1996)
opublikowane: 24 stycznia 2022Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej, wypożyczonej z IPN w Bydgoszczy. Tytułowa bohaterka ekspozycji – Anna Jachnina – w czasie wojny przebywała w okupowanej Warszawie, gdzie od końca 1941 roku była zaangażowana w działalność konspiracyjną. Podczas pobytu w stolicy napisała tekst najpopularniejszej piosenki okupowanej Warszawy „Siekiera, motyka…”, a także „Pamiętnika z oblężonej Warszawy”. W listopadzie 1942 roku została aresztowana przez Gestapo, po długim śledztwie wysłana została do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a dwa lata później do Ravensbrück. Czytaj dalej »
„Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 1 października 2021Muzeum Gross-Rosen zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy czasowej „Kaszubskie drogi do Niepodległej. Casus rodu Torlińskich” wypożyczonej z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Ekspozycja przedstawia zawiłe losy rodziny Torlińskich na tle przemian społecznych i politycznych w XIX i XX wieku na terenie Kaszub i ziem polskich. Jeden z przedstawicieli rodu, Leon, 11 lutego 1920 r. należał do Komitetu Obywatelskiego organizującego powitanie generała Józefa Hallera w Wielkiej Wsi. To Leon Torliński wraz z Hallerem uczestniczył również w pierwszym pełnomorskim rejsie kutrem Jakuba Myślisza „Gwiazda Morza”. Wystawa opowiada też historię innych członków rodziny, ofiar wojny i polityki eksterminacyjnej niemieckiego okupanta oraz o trudnych czasach powojennych. Czytaj dalej »
Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów – wystawa czasowa
opublikowane: 2 czerwca 2021Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do zwiedzenia nowej wystawy czasowej: „Doświadczenie Auschwitz w sztuce byłych więźniów”. Ekspozycja ukazuje los ofiar największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz, odzwierciedlony w pracach tych, którzy go przeżyli. Katastrofalne warunki bytowe, trapiący głód i ciągłe zmęczenie z powodu wyczerpującej wielogodzinnej pracy były nieodłącznym elementem egzystencji w obozie, któremu towarzyszyło bicie i ciągłe upokorzenia. W swoich pracach byli więźniowie – artyści – postanowili podjąć próbę przedstawienia tego piekła na ziemi zgotowanego im przez niemieckich nazistów.
Wystawa została wypożyczona z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i będzie prezentowana w Muzeum Gross-Rosen do 30 września 2021 r. Wstęp wolny. Czytaj dalej »
„Kobiety Pistolety” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 14 września 2020Od poniedziałku, 14 września, w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy można zwiedzać nową wystawę czasową „Kobiety Pistolety” wypożyczoną z Muzeum Stutthof w Sztutowie.
Prezentuje ona losy czterdziestu sanitariuszek i łączniczek, w wieku od 14 do 28 lat, biorących udział w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie. Większość z nich należała do pułku „Baszta”. Po upadku Mokotowa, znalazły się w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, skąd trafiły do obozu koncentracyjnego Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, więzione w obozie koncentracyjnym. Historia tych kobiet, to także historia przyjaźni i wielkiej solidarności, które umożliwiły im walkę o przetrwanie. Swoją postawą „Czterdziestka” pokazała, że człowiek ma umiejętność wznoszenia się ponad narzucony los.
Dostępna w dwóch wersjach językowych (po polsku i angielsku) ekspozycja, będzie prezentowana do 31 grudnia 2020 r. Wstęp wolny. Zapraszamy! Czytaj dalej »
„Ukradzione dzieciństwo” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 22 stycznia 2020Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Ukradzione dzieciństwo” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, której tematem jest życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, tak brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę.
Czytaj dalej »
Wystawa czasowa: „Szachownice nad Europą. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii 1940—1947”
opublikowane: 3 sierpnia 2019Muzeum Gross-Rosen zaprasza do zapoznania się z nową wystawą czasową, przybliżająca losy i dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Plansze ekspozycyjne prezentują archiwalne zdjęcia i dokumenty przedstawiające m.in. sylwetki wybranych pilotów, którzy w okresie powojennym powrócili do kraju i związali swój los z Dolnym Śląskiem. Czytaj dalej »