
Archiwum wystaw
„Nieukończone życia” – nowa wystawa czasowa w Muzeum
opublikowane: 29 stycznia 2025Wystawa „Nieukończone życia” jest częścią projektu multimedialnego przygotowanego przez Fundację Bente Kahan z Wrocławia, który prezentuje sylwetki artystów z różnych krajów, więzionych i zgładzonych za swoje pochodzenie, dzielących tragiczny los europejskich Żydów w trakcie II wojny światowej.
W obliczu horroru artyści wciąż starali się wyrażać siebie poprzez literaturę, muzykę, sztuki wizualne i performatywne. Zgromadzony na wystawie materiał jest unikatowy, prezentuje często zapomnianych artystów i ich dzieła, niektóre po raz pierwszy. Przedwojenna sztuka żydowska była wielojęzyczna, wielokulturowa i zróżnicowana, zarówno tematycznie jak i formalnie. Za każdym portretem kryje się osoba, prezentowana poprzez biografię oraz dzieła, które przetrwały – obrazy, książki, filmy i muzykę. Czytaj dalej »
Wystawa o Bożym Narodzeniu 1944 r. w KL Gross-Rosen
opublikowane: 3 grudnia 2024W czasie Adwentu zapraszamy do Muzeum Gross-Rosen na okolicznościową wystawę „Legenda tamtej Wigilii – Boże Narodzenie 1944 w KL Gross-Rosen”. Jest to opowieść o przetrwaniu, smutku i nadziei – uczuciach, które 80 lat temu towarzyszyły osadzonym za obozowymi drutami. Wystawa składa się z fragmentów wspomnień i korespondencji więźniarskiej ze zbiorów Archiwum Muzeum Gross-Rosen. Niezwykle cenny dokument stanowi scenariusz jasełek pt. „Szopka Gross-Roseńska” , które w 1944 r. odbyły się za zgodą obozowych władz. Czytaj dalej »
Nowa wystawa czasowa
opublikowane: 20 listopada 2024Od 8 listopada w sali projekcyjnej Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy można obejrzeć wystawę „Burgweide – niemiecki obóz przejściowy i obóz pracy. Miejsce, ludzie, pamięć”. Ekspozycję przygotował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na 30 planszach wystawowych ukazano dzieje obozu Burgweide na tle wojennego Breslau (Wrocław). Początkowo obóz miał charakter przejściowy, z którego osadzonych kierowano do różnych zakładów pracy na terenie całej Trzeciej Rzeszy. W drugiej połowie 1944 r. trafiło do niego co najmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców Warszawy, wywiezionych na roboty przymusowe w trakcie i po upadku powstania warszawskiego. W 1945 roku działał jako obóz pracy (Arbeitslager Burgweide). W tym czasie osadzonych w nim robotników – w tym kobiety i dzieci – kierowano do najcięższych i najbardziej niebezpiecznych prac, m.in. przy budowie barykad i lotniczego pola startowego w rejonie dzisiejszego Placu Grunwaldzkiego.
„Artyści w Powstaniu Warszawskim. Powstańcze losy gwiazd przedwojennej Polski” – nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci
opublikowane: 5 sierpnia 2024Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza na wystawę „Artyści w Powstaniu Warszawskim. Powstańcze losy gwiazd przedwojennej Polski”, zorganizowaną w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przedstawia ona sylwetki artystów – aktorów, muzyków i pisarzy, którzy w tym wielkim niepodległościowym zrywie wspierali w działaniach zbrojnych Armię Krajową i podnosili na duchu powstańców. Niezależnie od tego, gdzie znajdowali się w trakcie oblężenia miasta, większość z nich wykorzystała swój talent, by nieść pociechę innym, występując na zaimprowizowanych scenach. Bohaterami ekspozycji są m.in.: pianista Jan Ekier ps. „Janosik”, który grywał na koncertach konspiracyjnych i brał udział w spotkaniach patriotycznych, aktorka i łączniczka AK – Irena Kwiatkowska ps. „Katarzyna” i jeden z najpopularniejszych aktorów przedwojennego kina, saper i członek pułku „Baszta” – Adam Brodzisz ps. „Bonza”. Czytaj dalej »
„Zbrodnia Katyńska. Pamięci mego Taty…” – wystawa czasowa
opublikowane: 16 kwietnia 2024Zapraszamy do obejrzenia nowej ekspozycji czasowej „Zbrodnia Katyńska. Pamięci mego Taty…” , której wernisaż odbył się 12 kwietnia br. w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Czytaj dalej »
Wystawa o poetach pokolenia Kolumbów
opublikowane: 5 kwietnia 2024Od 4 kwietnia w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy można zobaczyć nową wystawę czasową „Poeci pokolenia Kolumbów – brylanty, którymi strzelano do wroga. Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Ekspozycja przybliża sylwetki polskich poetów pokolenia Kolumbów, m.in.: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego i Zdzisława Stroińskiego, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Młodzi literaci przyszli na świat w niepodległej Polsce, lecz zamiast kształcić się, pracować i rozwijać artystycznie, wkroczyli w dorosłe życie w cieniu wojny, która zmusiła ich do przedefiniowania swoich celów i przyjęcia określonej postawy wobec zaistniałej sytuacji.
Wystawa została przygotowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Zapraszamy do jej zwiedzania w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do 10 czerwca 2024 r. Czytaj dalej »
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Gross-Rosen
opublikowane: 31 stycznia 2024Wystawa „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” przybliża losy piętnaściorga żydowskich dzieci urodzonych w latach 1939-1942, na które z racji pochodzenia wydano wyrok śmierci. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości nakazującej oddać je w obce ręce i odwadze Polaków, którzy uznali je za własne córki i synów. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i adopcyjną rodzinę. Czytaj dalej »
Nowa ekspozycja czasowa – „Ruch oporu w KL Auschwitz”
opublikowane: 21 sierpnia 2023Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą czasową „Ruch oporu w KL Auschwitz” przygotowaną przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Opowiada ona o genezie, strukturze i najważniejszych postaciach konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Przedstawiony materiał przybliża działania podejmowane od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Mowa m.in. o Organizacji Wojskowej utworzonej przez rtm. Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych. Czytaj dalej »
„Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 5 czerwca 2023Muzeum Gross-Rosen zaprasza do obejrzenia nowej wystawy „Przemilczana kategoria. Więźniowie z różowym trójkątem w KL Stutthof”. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna wystawa poświęcona mężczyznom skategoryzowanym w obozie koncentracyjnym Stutthof jako homoseksualiści.
Paragraf 175 kodeksu karnego III Rzeszy penalizował stosunki seksualne między mężczyznami. Część skazanych trafiła do obozów koncentracyjnych, gdzie stanowili odrębną kategorię więźniów – oznaczonych różowym winklem. W latach 1933-1945 ponad 100 tys. osób zostało aresztowanych pod zarzutem homoseksualizmu, z czego nawet 15 tys. straciło życie, a reszta była więziona i poddawana nieludzkim torturom. Prezentowany materiał, wzbogacony o wielkoformatowe zdjęcia, przedstawia społeczno-prawne aspekty walki z homoseksualizmem za rządów narodowych socjalistów w Niemczech, a także przybliża biografie Ofiar osadzonych w KL Stutthof. Czytaj dalej »
„Niemiecki obóz w Płaszowie 1941-1945” – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 16 stycznia 2023 Zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą czasową pt. „Niemiecki obóz w Płaszowie 1941-1945”. Obóz pracy przymusowej w Płaszowie (Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- Und Polizeiführers im Distrikt Krakau) zaczęto budować w listopadzie 1942 r. Miał on tymczasowo służyć wykorzystaniu żydowskiej siły roboczej z getta oraz rozwiązać „kwestię żydowską” w Krakowie. Przekształcony 10 stycznia 1944 r. w obóz koncentracyjny (Konzentrationslager Plaszow bei Krakau) istniał do stycznia 1945 r. Początkowo umieszczano w nim ludność żydowską z krakowskiego getta. Z czasem trafiali do niego mieszkańcy okolic Krakowa, aresztowani przez Gestapo. Przez cały okres funkcjonowania, w wyniku wyniszczającej pracy i systematycznej eksterminacji fizycznej, za drutami płaszowskiego obozu życie straciły tysiące ofiar, głównie Żydzi i Polacy. Czytaj dalej »