K+  K-      A  A  A
brama

Publikacje wydane w latach 2007-2012

Wydawnictwa można nabyć w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i w Wałbrzychu,
można również zamawiać pisząc na adres e-mail: ksiegarnia@gross-rosen.eu.
Tytuły, których nakład został już wyczerpany są do wglądu w bibliotece Muzeum w Wałbrzychu.

KL Gross-Rosen das Nazi-Konzentrationslager in Niederschlesien 1940-1945
Wałbrzych 2011Alfred Konieczny
Arbeitslager Aslau podobóz KL Gross-Rosen (1944-1945)
Wałbrzych 2010Alfred Konieczny
Byłem w KL Gross-Rosen i Dyhernfurth. Wspomnienia lekarza-więźnia
Wałbrzych 2010Kazimierz HałgasNa początku września, nakładem Muzeum Gross-Rosen, ukazały się wspomnienia Kazimierza Hałgasa „Byłem w Gross-Rosen i Dyhernfurth. Wspomnienia lekarza-więźnia”. Autorem jest lekarz, który prawie 5 lat spędził w obozach koncentracyjnych III Rzeszy. Początkowo w KL Auschwitz, a od grudnia 1941 r. w KL Gross-Rosen (w tym około roku w filii tego obozu Dyhernfurth II). Po ewakuacji obozu Gross-Rosen znalazł się w filii KL Flossenbürg – Leitmeritz. Wspomnienia te są cennym źródłem do poznania historii KL Gross-Rosen i jednej z jego filii.
Podobóz KL Gross-Rosen w Kamenz
Wałbrzych 2010Alfred KoniecznyNakładem Muzeum Gross-Rosen ukazało się poprawione i uzupełnione III wydanie publikacji prof. Alfreda Koniecznego „Podobóz KL Gross-Rosen w Kamenz”. Jest to monograficzne, naukowe opracowanie jednej z wielu filii działających w systemie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Książka adresowana jest do zainteresowanych drugą wojną światową oraz historią tego miejsca.
Arbeitslager Brünnlitz filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
Wałbrzych 2009Aleksandra KobielecDrugie wydanie pracy Aleksandry Kobielec „Arbeitslager Brünnlitz filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen”.
Autorka poszerzyła o informacje o śmiertelności więźniów oraz o załodze swój, publikowany 19 lat temu, artykuł o obozie Brünnlitz (obecnie Brnenec, w Czechach).
Więźniowie tego obozu to uratowani przez Oskara Schindlera krakowscy Żydzi. Historię tych ludzi opowiedział Steven Spielberg w nagrodzonym wieloma Oscarami filmie pt. „Lista Schindlera”.
Filie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen
Wałbrzych 2009InformatorInformator w 99 notach dotyczących obozów podporządkowanych komendanturze KL Gross-Rosen, których istnienie, zdaniem autorów, nie ulega wątpliwości, zawarto podstawowe informacje o tych obozach (położenie, data powstania, liczebność itp.). Każda nota zawiera również informacje o literaturze i dostępnych w archiwum Muzeum źródłach.
Wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo. 1942-1945
Wałbrzych 2009Dorota SulaOpracowanie Doroty Suli „Wychowawczy obóz pracy wrocławskiego gestapo. 1942-1945” omawia mniej znany fragment historii KL Gross-Rosen.
Wzorem innych obozów na terenie KL Gross-Rosen od grudnia 1943 r. istniał obóz, do którego wrocławska placówka gestapo kierowała na „resocjalizację” uchylających się od pracy robotników przymusowych.
Za drutami śmierci
Wałbrzych 2008Abraham Kajzer"Niniejsze wydanie tej niezwykłej książki, jaką jest obozowy dziennik Abrahama Kajzera, to reedycja pierwszego polskiego wydania, które ukazało się w nieistniejącym już Wydawnictwie Łódzkim 46 lat temu. Od kilkudziesięciu lat tytuł nie jest osiągalny nawet na rynku antykwarycznym. Muzeum, odpowiadając na z roku na rok rosnące zainteresowanie czytelników, a także mając świadomość ogromnej wartości pamiętnika – zarówno w sferze faktograficznej, jak i przesłania moralnego – od wielu już lat czyniło starania o ponowną publikację...” [Od wydawcy]
"Gross-Rosen"
Wałbrzych 2007Film na płycie DVD. Wersja językowa: polska, niemiecka, angielska, francuska, hiszpańska, włoska, niderlandzka, czeska i rosyjska.
czas trwania 1 godzina.
"Überleben"
Wałbrzych 2007Norbert WidokWersja językowa niemiecka
KL Gross-Rosen - hitlerowski obóz na Dolnym Śląsku 1940-1945
Wałbrzych 2007Alfred Konieczny
Życie kulturalne i religijne więźniów KL Gross-Rosen
Wałbrzych 2007Dorota Sula