
Aktualności
Upamiętnienie więźniarek FAL Langenbielau II
opublikowane: 9 czerwca 20256 czerwca 2025 roku przy ulicy Wysokiej w Bielawie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci więźniarek filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen – FAL Langenbielau II. Głównymi fundatorami upamiętnienia były władze miasta Bielawa oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Podobóz FAL Langenbielau II powstał we wrześniu 1944 roku jako druga filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w ówczesnym mieście Langenbiealau (dzisiejsza Bielawa). Był to obóz kobiecy, do którego trafiały więźniarki-Żydówki z terenów okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europy. Obóz liczył ok. 550 kobiet, które pracowały w różnych zakładach przemysłowych. W lutym 1945 część więźniarek została ewakuowana z obozu, jednakże sama filia funkcjonowała aż do 8 maja 1945. Czytaj dalej »
„Biały Marsz” w Miejscu Pamięci Gross-Rosen
opublikowane: 6 czerwca 20255 czerwca 2025 roku spod remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnicy w kierunku Miejsca Pamięci wyruszył „Biały Marsz” będący hołdem dla tysięcy kobiet, które zginęły w 45 filiach kompleksu KL Gross-Rosen. Pomysłodawczynią wydarzenia była dolnośląska reportażystka i dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz. Współorganizatorami byli m.in. gmina Strzegom oraz Rada Kobiet Powiatu Świdnickiego, a patronat nad marszem objęła Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska i nasze Muzeum. „Pochód pamięci” zakończył się przed dawną bramą obozu, przy rzeźbie „Postacie płonące” autorstwa Marii Bor, gdzie uczestnicy złożyli białe kwiaty. W krótkich przemówieniach Wojewody Dolnośląskiej, lokalnych władz samorządowych i dr hab. Doroty Suli wielokrotnie podkreślano jak ważna w dzisiejszych czasach jest pamięć o trudnej przeszłości i jej ofiarach, stanowiąca lekcję dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Jako że nasze muzeum stoi na straży tej pamięci jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć tę piękną inicjatywę Czytaj dalej »
Europejskie Dni Archeologii
opublikowane: 3 czerwca 2025W dniach 13-15 czerwca Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy z dumą włączy się w obchody Europejskich Dni Archeologii. Po raz pierwszy zaprezentujemy Państwu eksponaty wydobyte w 2023 roku z popiołów dawnego pieca łaziennego. Wśród nich znajdują się monety, dewocjonalia, pasmanteria oraz biżuteria. Większość z nich uległa niemal całkowitemu zniszczeniu, ale dzięki oczyszczeniu elektrolitycznemu i konserwacji udało się je uratować. Te z pozoru błahe przedmioty, jak to często zdarza się w archeologii, opowiadają historie ciekawsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Każdego kto chciałby je poznać serdecznie zapraszamy!
Szczegóły wydarzenia dostępne na stronie: Europejskie Dni Archeologii
XVI Marsz Pamięci – Rajd Gwiaździsty
opublikowane: 30 maja 2025Z inicjatywy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, 29 maja br. odbył się XVI „Marsz Pamięci – Rajd Gwiaździsty” dla uczniów szkół podstawowych gminy Strzegom. Jest to forma symbolicznego, aktywnego upamiętnienia Ofiar morderczej ewakuacji kompleksu KL Gross-Rosen w I połowie 1945 r.
W tym roku, w 80 rocznicę „marszów śmierci” trud pieszego dotarcia do Miejsca Pamięci podjęła młodzież ze Strzegomia, Kostrzy i Jaroszowa.
Pod Pomnikiem-Mauzoleum uczestnicy rajdu wysłuchali „Apelu Pamięci” i oddali cześć pomordowanym. Kwiaty pod obeliskiem złożyła również Beata Nejman – sekretarz gminy Strzegom. Czytaj dalej »
Sport i sportowcy w KL Auschwitz – nowa wystawa czasowa
opublikowane: 28 maja 2025
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”, którą od 17 maja br. zobaczyć można w zrekonstruowanym baraku nr 7 na terenie Miejsca Pamięci w Rogoźnicy. Ekspozycja została przygotowana przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wyjaśnia ona wieloaspektowe znaczenie pojęcia „sport” w obozie koncentracyjnym Auschwitz: jako formy musztry i karania więźniów, z drugiej strony zaś ukazuje współzawodnictwo osadzonych w wielu dyscyplinach olimpijskich.
Wystawa prezentuje również sylwetki znanych przedwojennych sportowców, którzy w czasie wojny trafili za druty KL Auschwitz. Wiele uwagi poświęca się polskim pięściarzom m.in. Tadeuszowi Pietrzykowskiemu ps. „Teddy” oraz Antoniemu Czortkowi, ps. „Kajtek”. Czytaj dalej »
Posiedzenie Rady Muzeum
opublikowane: 26 maja 2025Na podstawie uchwały nr 1945/VII/25 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 14 kwietnia 2025 r. została powołana Rada Muzeum Gross-Rosen na okres czteroletniej kadencji. Pierwsze posiedzenie w nowym składzie odbyło się w minioną sobotę, tj. 24 maja na terenie Miejsca Pamięci w Rogoźnicy. Uroczystego aktu wręczenia powołań 13 członkom muzealnej Rady dokonał Krystian Okoń – zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Czytaj dalej »
80. rocznica zakończenia II wojny światowej w Miejscu Pamięci Terezin
opublikowane: 21 maja 202518 maja 2025 r. w Miejscu Pamięci Terezin miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia więźniów Terezina oraz zakończenia II wojny światowej. Obchody odbywały się na cmentarzu przy Małej Warowni, a wśród uczestników znajdowali się m.in.: byli więźniowie z rodzinami, przedstawiciele władz krajowych na czele z prezydentem Republiki Czeskiej Peterem Pavlem i premierem Petrem Fialą. Czytaj dalej »
Europejska Noc Muzeów
opublikowane: 19 maja 2025Muzeum Gross-Rosen po raz kolejny aktywnie włączyło się w organizację Europejskiej Nocy Muzeów – 17.05.2025 r. Motywem przewodnim wydarzenia był sport i pseudosport za drutami niemieckich obozów koncentracyjnych.
Mimo deszczowej aury, do Miejsca Pamięci licznie przybyli zwiedzający z m.in. Legnicy, Wrocławia, Kamiennej Góry i Strzegomia. W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele i podopieczni Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Jaworze i Wałbrzychu. Czytaj dalej »
Zlot „Szlakiem Martyrologii”
opublikowane: 13 maja 2025W dniach 9-10 maja po raz dwunasty wzięliśmy udział w zlocie „Szlakiem Martyrologii”. Wydarzenie zostało objęte patronatem burmistrza Głuszycy Romana Głoda oraz dyrektora Muzeum Gross-Rosen Janusza Barszcza. W pierwszym dniu pracownicy muzeum przygotowali dwie prelekcje skierowane do miejscowej młodzieży. Dominika Pacułt poruszyła temat dezinformacji i propagandy – zarówno we współczesnym świecie, jak i w okresie II wojny światowej. Z kolei i dr hab. Dorota Sula przedstawiła historię kompleksu Riese, wzbudzając duże zainteresowanie uczestników. Młodzież aktywnie brała udział w dyskusji, a najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali publikację „Arbeitslager Riese”. Czytaj dalej »
Bieg Pamięci Rogoźnica – Gross-Rosen 2025
opublikowane: 12 maja 2025„Bieg Pamięci Rogoźnica – Gross-Rosen” to cykliczna inicjatywa sportowa, której celem jest upamiętnienie Ofiar KL Gross-Rosen. Jej organizatorami pozostają niezmiennie od lat: Dolnośląskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Gmina Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Ochotnicza Straż Pożarna i nasze muzeum. 10 maja br. odbyła się kolejna edycja biegów. Czytaj dalej »