Teatr za drutami – nowa ekspozycja czasowa (2 – 28.02.2011)
opublikowane: 3 lutego 2011Dlaczego jeńcy wojenni mogli zajmować się działalnością teatralną? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w materiałach prezentowanych na wystawie czasowej przygotowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
Zaskakujące fotografie jeńców-aktorów, szkice kostiumów, scenariusze przedstawień podkreślają niebanalność i nietuzinkowość ekspozycji zatytułowanej „Polski teatr w obozach jenieckich Wehrmachtu 1939-1945”. Starannie przygotowana prezentacja jest dokumentem pracy teatralnej jeńców wojennych – dokumentem przetrwania czasu niewoli. Tę wystawę trzeba po prostu zobaczyć!
Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do 28 lutego br.
Polscy jeńcy wojenni i ich działalność teatralna
Otwarciu nowej wystawy czasowej „Polski teatr w obozach jenieckich Wehrmachtu 1939-1945” 2 lutego 2011 r. w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy towarzyszyła niezwykle ciekawa prelekcja tematyczna. Dr Anna Wickiewicz z CMJW w Łambinowicach opowiedziała o jednym ze sposobów przetrwania przez polskich jeńców wojennych trudnego czasu niewoli.
Organizowanie przedstawień teatralnych na wysokim jak na warunki uwięzienia poziomie pozwalało choć na chwilę zapomnieć o trudnej obozowej rzeczywistości.
Uczestniczącą w spotkaniu młodzież zainteresowało wiele szczegółów związanych z prezentowanymi materiałami ikonograficznymi i archiwalnymi, a zwłaszcza źródło ich pochodzenia i pozyskiwania. Była to nietypowa, a zarazem pouczająca lekcja historii.