Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Tykocinian zamordowanych w KL Gross-Rosen
opublikowane: 25 maja 201624 maja, w 72. rocznicę masowej wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej te wydarzenia.
W maju 1944 r. w odwecie za udany zamach na oficera posterunku żandarmerii w Tykocinie, z rozkazu nadprezydenta Prus Wschodnich, Komendanta Policji i Służby Bezpieczeństwa na Okręg Białostocki Ericha Kocha, aresztowano 1500 osób z Tykocina, Jeżewa, Łap i innych okolicznych miejscowości. 27 maja w Tykocinie aresztowano wszystkie osoby w wieku od 16 do 60 lat. Poprzez więzienie w Białymstoku kobiety trafiły do KL Ravensbrück, zaś mężczyźni 10 lipca 1944 r. trafili do KL Gross-Rosen. Stu z nich pozostawiono do pracy w kamieniołomie, pozostali zostali przeniesieni do innych obozów koncentracyjnych. Ze stu mężczyzn pracujących w kamieniołomach Gross-Rosen przeżyło tylko trzech.
Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda. Odczytano jego list skierowany do uczestników uroczystości.
W uroczystościach, oprócz licznej grupy mieszkańców Tykocina, udział wzięli: kierownik Muzeum w Tykocinie Marzena Pisarska-Kalisty, proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. prałat Witold Nagórski, ks. dr Marcin Roszkowski dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Tykocinie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału we Wrocławiu oraz pracownicy Muzeum Gross-Rosen.
Historię deportacji tykocinian przybliżyło wystąpienie ks. dr Marcina Roszkowskiego oraz prezentacja multimedialna przygotowana przez Marzenę Pisarską-Kalisty i fragmenty relacji jednego z uczestników tych wydarzeń odczytane przez młodzież.
Uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy Św., odprawionej w zrekonstruowanym baraku nr 7.
Uroczystość uświetnił koncert patriotyczny pt. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie” w wykonaniu Sylwii Strugińskiej – śpiew (solistki Teatru Muzycznego w Łodzi) i Roberta Grudnia – muzyka (solisty Filharmonii Lubelskiej).
Na zakończenie młodzież tykocińska obecna na uroczystości, pod kierunkiem pana Ireneusza Przeździeckiego, nauczyciela historii w Zespole Szkół w Tykocinie, ułożyła z zapalonych zniczy krzyż.
Relacja z uroczystości.