Ze zbiorów muzealiów
opublikowane: 2 lipca 2012W cyklu prezentacja zbiorów chcemy pokazywać nie tylko ciekawe kolekcje dokumentów dotyczących losów więźniów KL Gross-Rosen, ale również ciekawe eksponaty muzealne. Obecnie prezentujemy zbiór drewnianych figurek, które przedstawiają sceny z życia obozowego: pracę, szykany i kary jakie były stosowane wobec więźniów przez więźniów funkcyjnych i załogę SS.
Autorem figurek jest Roman Konarzewski (ur. 15.06.1926 r.), były więzień KL Gross-Rosen i podobozu Dyhernfurth I oraz KL Mauthausen – komando Amstten i Ebensee.
Od czerwca 1942 r. Roman Konarzewski działał w szeregach Armii Krajowej i za tę działalność został aresztowany 3.11.1943 roku. Razem z nim aresztowano jego ojca Stanisława oraz braci Adolfa i Stanisława – imiennika ojca. Wszyscy zostali osadzeni w KL Gross-Rosen; braci przeniesiono później do podobozu Dyhernfurth I, ojciec pozostał w obozie głównym.
W styczniu 1945 roku Roman Konarzewski, wraz z innymi więźniami osadzonymi w Dyhernfurth I, został ewakuowany do obozu głównego, a następnie przetransportowano go do KL Mauthausen. Tam skierowano go do pracy w komando Amstten, a następnie Ebensee. Został wyzwolony 6.05.1945 roku przez armię amerykańską, do domu wrócił 10.07.1945 roku.
Po wojnie podjął pracę zawodową, a oprócz tego czynnie działał w Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, współpracował z Komisją Historyczną Byłych Więźniów KL Gross-Rosen. Był członkiem zespołu redakcyjnego wydawnictwa „Przeżyliśmy Gross-Rosen”. Przez wiele lat współpracował z Muzeum Gross-Rosen – robiąc kwerendy w poszukiwaniu dokumentów dot. więźniów obozu.
Z losami rodziny Konarzewskich, z której wszyscy mężczyźni trafili do KL Gross-Rosen można zapoznać się na wystawie „Zaginione człowieczeństwo”.